Dlaczego konieczne jest grabienie liści w ogrodzie?

Grabienie liści

Biorąc pod uwagę, że niektóre liście, np. z czerwonych klonów, wyglądają całkiem ładnie leżąc na trawie, można się zastanawiać, dlaczego konieczne jest wyciągnięcie grabi i pozbycie się ich. Przecież to strasznie dużo pracy. W niektórych przypadkach grabienie liści może nie być konieczne, a nawet może być lepiej dla środowiska, aby je zostawić. Jednak w niektórych przypadkach grabienie liści może być ważne dla zdrowia Twojego podwórka.

Korzyści płynące z grabienia liści

Grabienie liści oferuje wiele korzyści, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojej nieruchomości. Najważniejszą korzyścią z grabienia liści jest to, że pomoże to Twojej trawie rosnąć. Gruba warstwa opadłych liści może pozbawiać trawę światła słonecznego, co utrudnia wzrost niektórych traw chłodnej pory roku, takich jak Kentucky bluegrass, które odżywają jesienią. Trawy zimnosezonowe są najbardziej aktywne podczas umiarkowanie chłodnej jesieni, kiedy muszą „zrobić siano”, aby wzmocnić swój system korzeniowy.

Posiadanie zdrowego trawnika, nawet jeśli mamy inne rodzaje traw, nie polega na polowaniu na każdy zabłąkany liść, który można znaleźć. Pozostawienie kilku liści nie zaszkodzi trawnikowi. W rzeczywistości, jeśli zaplanujesz koszenie przynajmniej raz jesienią, ostrze kosiarki rozdrobni wszystkie pozostałe liście, a Ty nie zauważysz, że tam są.

Korzyści z grabienia liści jest więcej:

Zyskasz dużo ruchu i świeżego powietrza.
Grabienie eliminuje szkodliwą strzechę (martwa tkanka trawy znajdująca się nad glebą).
Grabienie zmniejsza ilość liści, które są siedliskiem chorób atakujących drzewa i rośliny.1
Grabienie sprawia, że Twoja posesja wygląda na zadbaną.

Kiedy grabić?

Jesień to najlepszy czas na grabienie liści. Istnieje jednak cienka granica między wczesnym a późnym jesiennym grabieniem. Ostatecznie należy grabić przed pierwszym mrozem lub śniegiem późną jesienią lub wczesną zimą i gdy liście są suche. Wiele osób lubi nadążać za liśćmi, grabiąc je w miarę spadania, podczas gdy inni właściciele domów czekają, aż wszystkie liście spadną na ziemię przed grabieniem. Niezależnie od preferowanego harmonogramu, poczekaj aż liście wyschną, aby ułatwić ich grabienie.

Wiosenne grabienie to także inny czas na ten obowiązek. Grabienie rozluźnia płaty zmatowiałej trawy, które nie przetrwały zimy lub które zostały pokonane przez pleśń spowodowaną przez śnieg i inną wilgoć. Pozostawione bez opieki, te martwe płaty tworzą strzechę.

Co zrobić z liśćmi?

Jeśli zgrabisz liście, są dwa sposoby na wykorzystanie ich jako mulczu na podwórku. Pierwszym sposobem jest ich kompostowanie. Dodając zgrabione liście do stosu kompostowego, spróbuj rozdrobnić większe z nich łopatą lub grabiami, aby szybciej się rozłożyły.

Drugim sposobem na stworzenie mulczu jest użycie suchych zgrabionych liści, znanych również jako ściółka z liści. Ta metoda również wymaga rozdrobnienia suchych liści. Im bardziej liście są rozdrobnione lub pocięte, tym szybciej będą się rozkładać bez matowienia lub tworzenia pleśni. Najlepszym sposobem rozdrabniania suchych liści jest koszenie nad nimi, a następnie zbieranie ich do kosza na trawę, worków lub pojemników do mulczowania. Suchy mulcz dobrze izoluje, gdy jest ułożony wokół roślin na głębokości kilku cali. Można też wmieszać suche liście w glebę ogrodu warzywnego, aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze.

Powody, dla których nie należy grabić

Jeśli czujesz się leniwy i nie chcesz grabić, weź sobie do serca, że być może robisz środowisku przysługę. Kiedy liście rozkładają się w miejscu, w którym spadły, zwracają niezbędne składniki odżywcze do trawy i gleby. Dodatkowo, pokrycie z liści pozwala zachować wilgoć w glebie i hamuje rozwój chwastów.

Wreszcie, od opadłych liści uzależnione są ptaki i owady, takie jak motyle i ćmy. Poczwarka zamieszkuje w liściach w czasie zimy, więc zgrabienie ich oznacza, że nie będziesz mógł cieszyć się motylami, które pojawią się później. Ptaki również przeszukują ściółkę z liści w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci.

Alternatywy dla grabienia liści

Gracowanie liści może być świetnym ćwiczeniem, ale także męczącą pracą. Aby oszczędzić swoje plecy, spróbuj użyć dmuchawy do liści. Jeśli masz grubą warstwę liści, będziesz potrzebował potężnej dmuchawy do liści, która może poruszyć liście, które czasami mogą być ciężkie, mokre lub gęste. Istnieje również wiele modeli dmuchaw do liści, które oferują opcje odkurzania, dzięki czemu można transportować sierść z liści do stosu kompostowego.

Jeśli warstwa liści jest cienka, należy przejechać kosiarką wyposażoną w ostrze po podwórku, aby je pociąć. Następnie pozostaw resztki na miejscu, aby Twój trawnik i lokalna przyroda mogły korzystać z dobrodziejstw ściółki z liści.