Grudniowe prace w ogrodzie

Grudzień prace w ogrodzie

Uporządkuj i wyczyść swoje narzędzia

Naostrz sekatory, napraw poluzowane trzonki szpadli i wypierz rękawice ogrodnicze. Ostre narzędzia są bezpieczniejsze i lepsze dla roślin, ponieważ czyste cięcie podczas przycinania zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się chorób. Jeśli masz szklarnię lub szopę na doniczki (na szczęście), teraz jest czas, aby dać jej dobre wyczyszczenie.

Wnieś choinkę do domu

Jeśli trzymasz żywą choinkę na zewnątrz w doniczce, przynieś ją na kilka dni przed Bożym Narodzeniem i zostaw na 24 godziny, zanim ją udekorujesz. Iglaki są bardzo szczęśliwe w mrozie, a nieszczęśliwe w centralnie ogrzewanym domu, więc daj jej dużo wody i trzymaj ją z dala od grzejników.

Planuj z wyprzedzeniem

Zrób bilans swojego roku ogrodniczego. Nie zniechęcaj się niedoskonałościami i niepowodzeniami, ale poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co zrobisz inaczej w nadchodzącym roku.

Posadź czosnek i krzewy owocowe

Czosnek można sadzić już teraz, o ile gleba nie jest zamarznięta lub podmokła. Rabarbar można podzielić, a drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem można sadzić już teraz, podobnie jak maliny i jeżyny.

Przechowuj warzywa korzeniowe

Do upraw zebranych zimą, które można przechowywać, należą marchew i pasternak, kapusta, ziemniaki z głównego zbioru, jabłka i gruszki z końca sezonu, dynie, kabaczki, fasola, cebula, szalotka, czosnek i warzywa korzeniowe. Niezależnie od tego, czy owijasz jabłka w papier, czy kopiesz klamrę dla swoich marchewek, dokładnie sprawdź swoje zbiory i wyrzuć wszystko, co nie jest w idealnym stanie – nie tylko zgnije, ale także zanieczyści resztę zbiorów.