Jak zrobić naturalny nawóz do pomidorów

naturalny nawóz pod pomidory

Nie ma nic lepszego niż wgryzienie się w pysznie świeżego, domowego pomidora. Pomidory są podstawą w prawie wszystkich ogrodach jadalnych i nie bez powodu. Dbanie o rośliny pomidorów przez cały sezon wegetacyjny to jeden ze sposobów na zapewnienie obfitych zbiorów.

Pomidory są wyjątkowo ciężkostrawne, co oznacza, że jeśli chcesz uzyskać obfite plony, musisz zwrócić szczególną uwagę na jakość ich odżywiania. Priorytetem w odżywianiu pomidorów powinien być zarówno zdrowy wzrost roślin, jak i owoców.

Dwa główne składniki odżywcze, których potrzebują pomidory, to fosfor, który pomaga w tworzeniu dużych i pięknych kwiatów i owoców, oraz wapń, który zapobiega gniciu końcówek liści. Stan ten, objawiający się zapadniętą dziurą na końcu kwiatu, oznacza niedobór wapnia.

czarne plamy na pomidorach

Ponadto, rośliny pomidora potrzebują również azotu… ale nie za dużo.

Jeśli dostarczysz go zbyt dużo, rośliny będą duże, krzaczaste i zielone, ale nie będą miały kwiatów, a więc i owoców!

Oto jak okazuję moim roślinom pomidorowym dużo miłości, zanim ujawnię mój domowy przepis na nawóz do pomidorów, udoskonalony po 30 latach uprawy pomidorów.

Przygotuj grządki pod pomidory

Zanim zaczniesz myśleć o nawożeniu pomidorów, musisz być pewien, że wypełniasz grządkę wystarczającą ilością składników odżywczych.

Przed zasadzeniem pomidorów uzupełniam grządki kompostowanym obornikiem kurzym lub krowim.

Dodaję też trochę odlewów z robaków, które możesz odzyskać z domowego wermikompostownika. Oto nasz przewodnik, jak założyć własny pojemnik na robaki w domu. Jest to prawdopodobnie najlepszy sposób domowego kompostowania, więc powinieneś poważnie rozważyć jego założenie.

Wermikompost jest pełen składników odżywczych, a także szerokiej gamy mikroskopijnych mikroorganizmów, które pomagają pomidorom łatwo przyswajać pokarm, a jednocześnie utrzymują szkodniki żyjące w glebie na dystans.

Innym wyjątkowym i łatwo dostępnym dodatkiem są skorupki jaj.

Myję i suszę skorupki, a następnie mielę je na proszek, który łatwo miesza się z glebą. Skorupki jaj dają glebie dużo wapnia, który pomidory wykorzystują do ochrony przed gniciem końcówek liści.

Sprawdź, czy Twoje grządki mają dobry drenaż i upewnij się, że nie ma na nich zbitej gleby, która mogłaby przeszkodzić w prawidłowym odprowadzaniu wody.

Powinieneś być w stanie wcisnąć palce w glebę bez użycia zbyt dużej siły. Jeśli nie możesz tego zrobić, to jest prawdopodobne, że gleba jest zbita i musi być rozbita.

Najlepszy czas na nawożenie

Jeśli myślisz o nawożeniu pomidorów, aby uzyskać silny wzrost, najlepszą strategią jest nawożenie podczas sadzenia, a następnie odczekanie trochę, aż rośliny zadomowią się w ogrodzie.

Podczas sadzenia

Ważne jest, aby dać roślinom pomidorów impuls od samego początku.

Pierwszą rzeczą, którą wrzucam do dołka, jest rybi łeb.

Ponieważ surowa ryba szybko się rozkłada, dostarcza ona nowo zasadzonym pomidorom azotu, fosforu, wapnia i mikroelementów.

Można też użyć rybich ości, rybich jelit i skorup krewetek.

Sprawdźcie w lokalnym sklepie spożywczym lub lokalnej restauracji, może dadzą wam kilka rybich głów za darmo!

Następną rzeczą, którą zazwyczaj dodaję do otworu do sadzenia jest kilka zmiażdżonych skorupek jaj dla wapnia i dwie aspiryny zmiażdżone. Zapewniają one wzmocnienie odporności.

Wreszcie, dodaję ⅓ filiżanki organicznej mączki kostnej i ¼ filiżanki mojego domowej roboty nawozu do pomidorów (patrz poniżej). Mączka kostna jest bogaty w składniki odżywcze proszek wykonany z gotowanych kości zwierzęcych, które są następnie sproszkowane. Jest to świetny dodatek do gleby, który warto mieć pod ręką; więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Przykrywam te smakołyki odrobiną ziemi i zalewam ciepłą wodą.

Owoce pomidorów

Kiedy widzę pierwsze małe owoce, które zaczynają się formować na moich roślinach, stosuję drugą dawkę nawozu.

To dobry moment, aby użyć emulsji rybnej – takiej jak ta Organic Neptune’s Harvest Fish & Seaweed Fertilizer – która dostarcza ważnych składników odżywczych dla rozwijających się owoców.

Dodatkowo, stosuję organiczny nawóz dolistny, który używam na roślinie i na glebie wokół rośliny lub trochę mojego własnego, domowego nawozu do pomidorów (patrz przepis poniżej).

Karmienie uzupełniające

Uważne obserwowanie roślin pomidora przez cały sezon wegetacyjny to dobry sposób, aby wiedzieć, kiedy potrzebują dodatkowego bodźca.

Jeśli zauważysz, że produkcja owoców spowalnia lub rośliny wyglądają na nieco „zmęczone”, może to być czas, aby zaoferować kolejne karmienie.

Zwykle stosuję wtedy emulsję rybną, herbatę kompostową lub przekompostowany obornik.

Aby rośliny nie były zbyt zestresowane, podawajcie im raz w miesiącu dodatkowe pożywienie przez cały sezon wegetacyjny.

Uwaga na temat kurczaków, królików i chomików
Jeśli masz kury, ich obornik jest doskonały dla pomidorów – upewnij się tylko, że dobrze go skompostujesz przed użyciem.

Króliki i chomiki również oferują bogaty nawóz dla pomidorów. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w ich diecie znajduje się dużo lucerny.

Mój ulubiony nawóz do pomidorów domowej roboty
Przez lata prób i błędów odkryłem formułę nawozu do pomidorów, która wydaje się działać najlepiej. Chociaż istnieje wiele opcji dla nawozów domowej roboty, ten sprawdził się dla mnie najlepiej:

Podstawa naturalnego nawozu

Każdy dobry organiczny nawóz do pomidorów wykorzystuje wysokiej jakości kompost jako bazę. Ja używam kompostu zrobionego z odpadów spożywczych i ogrodowych. Jeśli nie masz domowego kompostu, możesz po prostu zmieszać razem kompost zwierzęcy i kokosowy.

Kompost

Połącz pół galona swojej mieszanki kompostowej i umieść ją w wiadrze. Rozbij wszystkie grudki i upewnij się, że jest dobrze połączona.

Dodaj dwie filiżanki wermikompostu do swojej mieszanki kompostowej, aby pomóc zapewnić korzystne mikroby w glebie. Dodatkowo, dodaj dwie filiżanki sproszkowanych skorupek jaj i dwie filiżanki odchodów królika lub chomika.

Jeśli nie robisz własnego wermikompostu, możesz go kupić w lokalnym centrum ogrodniczym lub w Internecie – na przykład na tej stronie w serwisie Amazon. Można też kupić nawóz króliczy, jeśli nie produkuje się własnego.

Potas i fosfor

Następnie należy zwiększyć poziom potasu i fosforu poprzez dodanie filiżanki popiołu drzewnego. Popiół drzewny ma wiele wspaniałych zastosowań w ogrodzie.

Jeśli trudno jest go znaleźć, można dodać kilka filiżanek mączki z kelpu w celu zwiększenia poziomu potasu i pół filiżanki mączki kostnej w celu dodania fosforu.

Azot

Dodaję 1 filiżankę zużytych fusów z kawy lub 2 filiżanki granulek z lucerny dla powolnego uwalniania azotu dla moich pomidorów.

Upewnij się, że dodałeś trochę wody do granulek, aby się rozpadły zanim dodasz je do swojej mieszanki. Jeśli potrzebujesz większej dawki azotu, możesz użyć mączki z krwi. Dodaj pół filiżanki do swojej mieszanki.

Chociaż może to zabrzmieć dziwnie, możesz również dodać drobno pocięte włosy zwierzęce lub ludzkie do swojej mieszanki. Włosy rozpadają się i dodają azotu, a także keratyny – białka, które pomidory będą dobrze wykorzystywać do silnego wzrostu.

Pozwól, aby nawóz się utwardził
Ważne jest, aby przed użyciem pozostawić nawóz na około miesiąc do utwardzenia. Upewnij się, że znajduje się on w szczelnie zamkniętym wiadrze.

Płynny nawóz organiczny

Jeśli wolisz używać płynnego nawozu, możesz stworzyć tak zwaną herbatę nawozową.

Oczywiście jest to jedna herbata, której nie chcesz pić!

Aby zrobić herbatę, wykonaj następujące kroki:

 • Wymieszać jeden funt nawozu domowej roboty (wykonane powyżej) do półtora galona wody. Mieszaj, aby dobrze wymieszać kilka razy dziennie.
 • Umieść swoje wiadro z pokrywką w miejscu, gdzie jest chronione przed ekstremalnym zimnem lub gorącem.
 • Pozwól, aby herbata kompostowa parzyła się przez pięć dni.
 • Odcedzić płyn i użyć go natychmiast w postaci nierozcieńczonej.
 • Części stałe dodać do stosu kompostu lub posypać wokół podstawy roślin w ogrodzie.

Inne sposoby na zapewnienie obfitych zbiorów pomidorów

 • Zawsze zaczynaj od zdrowych roślin, które mają co najmniej stopę wysokości.
 • Pamiętaj, aby przed sadzeniem zahartować przeszczepy wewnątrz pomieszczeń.
 • Nigdy nie przesadzaj pomidorów w wietrzny lub gorący dzień.
 • Wykopać 12-calowy dół dla sadzonek.
 • Pinch off dolne dwa do trzech zestawów liści przed sadzeniem.
 • Pozostaw dwie do trzech stóp między roślinami, aby zapewnić dobry przepływ powietrza.
 • Zapewnić każdej roślinie pomidora z galonem wody po posadzeniu.
 • Zainwestuj w solidne klatki do pomidorów, aby zapewnić wsparcie, gdy pomidory rosną. Tutaj znajdziesz więcej pomysłów na podpory dla pomidorów.
 • Zasadź przyjazne rośliny towarzyszące, aby ograniczyć występowanie szkodników i chorób.
 • Przycinaj prawidłowo, aby uniknąć marnowania energii przez rośliny na bezproduktywny wzrost.