Jaki nawóz do trawy na wiosnę?

Jaki nawóz do trawy na wiosnę

Gęste, zdrowe, zielone trawniki nie powstają same z siebie. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał piękna i wydajności, trawniki potrzebują odpowiednio zbilansowanego i rozłożonego w czasie nawozu, który zapewni im bujny wzrost. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym właścicielem trawnika, czy doświadczonym profesjonalistą, możesz wybrać najlepszy nawóz do swojego trawnika i osiągnąć zamierzone cele.

  • Dlaczego trawniki potrzebują nawozów?
  • Jak dopasować nawozy do celów?
  • Kiedy i jak nawozić trawniki?


Wszystkie rośliny, w tym trawy, potrzebują pewnych składników odżywczych, aby podtrzymać życie. Rośliny potrzebują trzech podstawowych składników odżywczych – azotu, fosforu i potasu – w ilościach większych niż inne składniki odżywcze roślin. Azot jest kluczowym składnikiem odżywczym, który zapewnia energiczny, zielony, liściasty wzrost. Trawy trawnikowe potrzebują więcej azotu niż jakichkolwiek innych składników odżywczych.

Niektóre składniki odżywcze, takie jak fosfor i potas, są ogólnie dostępne w wystarczającej ilości w zdrowych trawnikach. Te dwa podstawowe składniki odżywcze pozostają względnie nieruchome do momentu ich wykorzystania. Azot natomiast łatwo przenika przez glebę wraz z wodą deszczową lub irygacyjną. Połączenie wysokiego wykorzystania i mobilności oznacza, że azot musi być regularnie wymieniany, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze i utrzymać trawę zdrową i zieloną.

Wertykulacja trawnika na wiosnę

Nawozy wysokiej jakości

Patrząc na wysokiej jakości nawóz, taki jak SIARKOPOL NAWÓZ TRAWNIK 25KG MOCNE ZASILENIE TRAWY, można zauważyć, że pierwsza liczba w stosunku N-P-K produktu jest znacznie wyższa niż dwie pozostałe. Liczba ta odzwierciedla wysoki procent azotu zawartego w nawozie.

Gdy pH gleby jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, trawy nie mają skutecznego dostępu do azotu i innych składników odżywczych. Regularna pielęgnacja trawnika i nawadnianie z czasem w naturalny sposób obniżają pH gleby. Proste badanie gleby pozwala określić jej odczyn oraz poziom fosforu i potasu. Otrzymasz również zalecenia dotyczące azotu i dowiesz się, czy Twój trawnik potrzebuje wapna.

JAK DOPASOWAĆ NAWOZY DO CELÓW

Nawozy są dostępne w wielu różnych formułach, aby odżywiać trawniki i spełniać inne cele. Nawozy Pennington UltraGreen zapewniają trawnikom idealną mieszankę składników odżywczych w doskonałej formie.

Te najwyższej jakości nawozy do trawników zapewniają szybkie zazielenianie i przedłużone odżywianie. Połowa azotu zawartego w tej linii* jest stabilizowana, co oznacza, że mniej azotu jest tracone do środowiska, a trawa może wykorzystać więcej podawanego nawozu. Druga połowa uwalnia się powoli, aby kontynuować odżywianie trawnika nawet przez trzy miesiące.

KIEDY I JAK NALEŻY NAWOZIĆ TRAWNIKI

Twój trawnik osiągnie największe korzyści z nawożenia, jeśli będziesz przestrzegać najlepszych praktyk w odniesieniu do rodzaju trawy i wykonywanych zadań. Nawozy startowe powinny być stosowane wyłącznie do wysiewu nowych nasion, sadzonek lub darni. Nawozy zapobiegające występowaniu trawy kraba stosuje się wczesną wiosną, zanim wykiełkują nasiona trawy kraba. Nawozy chwastobójcze działają po pojawieniu się chwastów w glebie oraz po aktywnym wzroście chwastów i trawy.

Nawożenie założonych trawników odbywa się w okresie ich najbardziej aktywnego wzrostu, kiedy najbardziej potrzebują dodatkowych składników odżywczych. W przypadku traw zimnosezonowych, takich jak kostrzewa kentucky bluegrass i kostrzewa wysoka, jest to wczesna wiosna i wczesna jesień. W przypadku traw ciepłolubnych, takich jak bermudy i zoysia, jest to okres co cztery do ośmiu tygodni podczas aktywnego wzrostu w lecie. W przypadku wszystkich trawników korzystne jest zastosowanie ostatniego nawożenia późnym latem lub wczesną jesienią, co najmniej sześć tygodni przed spodziewanymi pierwszymi mrozami. Takie końcowe nawożenie pomaga trawom przygotować się do zimy.

W przypadku wszystkich produktów nawozowych należy dokładnie przeczytać etykietę i postępować zgodnie z instrukcjami. Prawidłowe stosowanie nawozu zapewnia maksymalne wykorzystanie zainwestowanych środków i pracy. Ponadto chronisz bezpieczeństwo zwierząt domowych, dzieci i dorosłych oraz unikasz uszkodzeń trawnika spowodowanych przypadkami, którym można zapobiec, takimi jak np. spalanie nawozu.

Dając trawnikowi najlepszy nawóz do jego potrzeb i celów, można stworzyć energiczny, zrównoważony trawnik, który będzie prosperował przez wiele lat. Pennington jest zaangażowany w dostarczanie najlepszych nawozów i innych produktów do pielęgnacji trawników i ogrodów. Z Pennington, można dowiedzieć się, osiągnąć i cieszyć się gęsty, bujny trawnik, który chcesz.