Zima to świetny czas dla ogrodników na podsumowania, porządki, ochronę roślin i planowanie przyszłości. Oto nasz przewodnik po zimowych pracach ogrodniczych w poszczególnych miesiącach
Zima może wydawać się ponurym okresem w ogrodzie. Kwiaty lata są już odległym wspomnieniem, deszcz nie odpuszcza, a zmiana zegarów przekreśla wszelkie nadzieje na pracę wieczorami.
Jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Oto kilka pomysłów na zajęcie i położenie fundamentu pod wspaniałą wiosnę i lato w przyszłym roku, a także może być bardziej zrównoważony sposób na ogród, ponieważ jest mniej nasion i upraw zmarnowanych.
Od dbania o narzędzia ogrodnicze, po dzielenie roślin i sadzenie cebulek na nowe pory roku, przebywanie na zewnątrz w ogrodzie w miesiącach zimowych może być satysfakcjonujące i dać Ci szansę na oddychanie świeżym powietrzem i pozostanie w kontakcie z otoczeniem. Pamiętaj tylko, aby ciepło się owinąć i nagrodzić się przebojowym drinkiem po pracy!
Oto nasz przewodnik po zimowym ogrodnictwie, zawierający zadania do wykonania w każdym miesiącu, aby ogród wyglądał jak najlepiej w miesiącach wiosennych i letnich.
Oczyszczenie i wzmocnienie roślin
Usuwamy głowice z roślin kwitnących jesienią i przycinamy krzewy kwitnące latem przed pierwszymi mrozami. Sprawdź, czy konstrukcje są stabilne, a jeśli nie, napraw je teraz, zanim silne wiatry i śnieg spowodują poważniejsze szkody.
Trzymaj się z dala od trawy
Mimo że trawa jest wiecznie zielona, w zimie przechodzi w stan spoczynku, dlatego unikaj chodzenia po niej, bo łatwo ją uszkodzisz. Jeśli musisz po niej chodzić, tymczasowo podeprzyj ją deską, aby ciężar ciała rozkładał się bardziej równomiernie.
Chroń rośliny przed zimnem
Dodaj klosze do zimowych sałatek, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami, a donice z roślinami półtwardymi owiń folią bąbelkową lub polarem. Przenieś delikatne rośliny do domu lub umieść je w szklarni.
Kopanie grządek ogrodowych
Jeśli masz gliniastą glebę, teraz jest czas na kopanie grządek, ale wstrzymaj się z kopaniem, jeśli ziemia jest grząska lub po mrozie. Kopanie teraz pozwala mrozowi na rozbicie gleby przez zimę, co poprawia jej strukturę. Tak długo, jak twoje łóżka nie są poważnie zagęszczone, nie ma potrzeby podwójnego kopania. Jeśli masz piaszczystą glebę, najlepiej poczekać z kopaniem do wiosny, ponieważ grządki będą bardziej podatne na utratę wilgoci ze względu na ich swobodny odpływ.
Wyłóż karmniki dla ptaków ogrodowych
Ptaki docenią orzechy, nasiona i kule tłuszczowe pozostawione dla nich tej zimy. Pamiętaj o regularnym odświeżaniu wody i dbaniu o to, by nie zamarzła. Utrzymywanie obszaru ogrodu w stanie nieuporządkowanym, ze stosem kłód i opadłych liści, stanowi doskonały domek dla jeży.
Stwórz pryzmę kompostową
Dodaj kompostu lub dobrze zgniecionego obornika do swoich grządek, aby uzyskać zdrowsze rośliny w przyszłym roku. Możesz go wsypać widłami lub, jeśli masz podniesione łóżka typu „no dig”, rozłożyć na górze. Jest to również dobry czas na przygotowanie formy do liści. Zróbcie drucianą klatkę dla liści, aby ich nie zdmuchnąć, lub trzymajcie je w czarnych plastikowych torbach z odrobiną ziemi, aby pomóc im się rozłożyć, i z kilkoma nakłuciami w torbie.
Przykryj ziemię
Jeśli masz działkę i nie sadzisz roślin na zimę, przykryj puste grządki warzywne tkaniną krajobrazową lub kartonem i obciąż je deskami lub cegłami. Dzięki temu chwasty nie będą się rozwijać przez zimę, a wiosną gleba szybciej się ogrzeje. Przykrycie grządek zapobiega również utracie składników odżywczych z gleby na skutek deszczu i wiatru.
Sadzenie cebulek
Jest jeszcze czas, aby w listopadzie zasadzić cebulki, które zagwarantują zimowy kolor od stycznia. Wybierz mieszankę odmian i posadź w kępach, aby uzyskać dobry efekt. Co kilka lat można je również podnosić i dzielić.