Sposoby na lepsze samopoczucie

Jak poprawić samopoczucie

Każdy ma chwile, kiedy nie czuje się najlepiej. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z niskim nastrojem, niepokojem, stresem, czy po prostu brakiem motywacji, trudno jest czuć się dobrze, gdy nie jesteś w 100%.

Kiedy czujesz się przygnębiony lub zestresowany, pomocne może być szukanie rzeczy, które możesz zrobić, aby szybko poczuć się lepiej. Choć są rzeczy, na które po prostu nie masz wpływu, istnieje wiele działań, które możesz podjąć, aby przejąć kontrolę i poczuć się lepiej już teraz.

Zrób sobie przerwę

Czasami samo odejście od czegoś na kilka minut może pomóc, gdy czujesz się zestresowany, przepracowany, wypalony lub wyczerpany. Odejdź od tego, nad czym pracujesz i daj sobie trochę czasu na przemyślenie czegoś innego.

W jednym z badań porównano osoby, które zrobiły sobie krótką, pięciominutową przerwę z tymi, które jej nie zrobiły. Osoby, które zrobiły sobie przerwę, wykonywały różne czynności, w tym słuchały muzyki i siedziały cicho. Wyniki pokazały, że osoby, które zrobiły sobie przerwę, lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi ciągłej uwagi.

Idź na spacer

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca, aby dorośli w wieku powyżej 18 lat wykonywali co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Wychodzenie z domu i ruszanie się przez nieco ponad 20 minut dziennie jest nie tylko korzystne dla zdrowia fizycznego i długowieczności, ale także jest świetnym sposobem na lepsze samopoczucie tu i teraz.

Aktywność fizyczna jest powiązana z redukcją depresji i poprawą nastroju, więc szybki spacer po okolicy może być dobrym sposobem na to, by od razu poczuć się lepiej.2

Oprócz korzyści płynących z ćwiczeń, przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody może również przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego. Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy spędzali czas na spacerach w naturalnym środowisku, odnotowali niższy poziom ruminacji. Jeśli więc chcesz oczyścić głowę i poczuć się lepiej, udaj się do najbliższej zielonej przestrzeni, takiej jak park lub ścieżka przyrodnicza.

Podkręć muzykę

Słuchanie muzyki może być przyjemnym doświadczeniem, ale istnieją również dowody na to, że muzyka ma korzyści psychologiczne, w tym wpływ na nastrój. W jednym z badań z 2013 r. stwierdzono, że słuchanie piosenek w rytmie upbeat może poprawić szczęście i zwiększyć nastrój stosunkowo szybko.

Zrób coś miłego dla kogoś innego

Pomaganie innym, często określane jako zachowania prospołeczne, może być również świetnym sposobem na lepsze samopoczucie właśnie teraz. Niezależnie od tego, czy jest to pomoc sąsiadowi, pomoc przyjacielowi, czy wolontariat na rzecz lokalnej organizacji, czynienie dobra dla innych może wywołać u Ciebie pozytywne emocje, które badacze nazwali „ciepłym blaskiem”.

Jeśli szukasz sposobu na wygenerowanie dobrych emocji, pomyśl o rzeczach, które możesz zrobić, aby pomóc swoim przyjaciołom, rodzinie, sąsiadom lub społeczności. Kilka pomysłów, które możesz chcieć zbadać to m.in:

  • Przygotowanie posiłku dla przyjaciela w potrzebie
  • Odśnieżanie chodnika dla starszego sąsiada
  • Udział w sprzątaniu okolicy
  • Przekazanie darowizny na rzecz zbiórki internetowej
  • Badania sugerują nawet, że zachowania prospołeczne i hojność są powiązane z szeregiem korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym z większym szczęściem i mniejszą śmiertelnością.