Styczniowe prace w ogrodzie

Styczniowe prace w ogrodzie

Zamów nasiona na wiosnę

Jest jeszcze za wcześnie na kopanie, ale nie jest za wcześnie na marzenia. Już teraz zamów nasiona warzyw i owoców, które planujesz uprawiać. Zamawianie z katalogów nasion gwarantuje więcej ciekawych odmian niż można kupić w dużych komercyjnych centrach ogrodniczych.

Przycinanie jabłoni na zimę

Drzewa owocowe są teraz w stanie spoczynku, więc można je bezpiecznie przycinać. Usuń martwe, chore i uszkodzone drewno, wyeliminuj przypadki krzyżowania się i ocierania o siebie gałęzi – usuń słabszą. Używaj rękawic, ostrych, czystych narzędzi i tnij pod kątem, tak aby powierzchnia cięcia była skierowana w dół, co pozwoli na spływanie deszczu i zapobiegnie gniciu.

Zacznij wysiewać warzywa w domu

Wysiej Cavelo Nero, bób, sałatę zimową i nasiona rzodkiewki, posadź cebulę, pory i czosnek. Wysiewamy groszek, który wysadzamy w marcu lub kwietniu, a także sadzonki ziemniaków.

Dzielenie przebiśniegów

Przebiśniegi rozprzestrzeniają się przez nasiona i w ciągu roku rozrastają się o około 3 cm we wszystkich kierunkach. Aby pomóc im szybciej się rozprzestrzeniać, należy wykopać i podzielić je natychmiast po kwitnieniu i przesadzić w odległości około 30 cm od siebie. Jeśli sadzisz je od nowa, sadzenie w zieleni w lutym jest zazwyczaj najlepszą drogą do sukcesu.

Jakie rośliny najlepiej sadzić zimą, aby pomóc dzikim zwierzętom?

Zima to najlepszy czas na sadzenie krzewów, małych drzew, pnączy i żywopłotów, które przyciągną i pomogą dzikim zwierzętom w nadchodzących miesiącach. Można na przykład posadzić krzew Cotoneaster sternianus, który zapewni pszczołom letni nektar, a ptakom – jesienne jagody; obramować granicę niskim żywopłotem z lawendy, która będzie pożywieniem dla pszczół i motyli w okresie letnim; oraz posadzić szereg gęstych, zimozielonych pnączy (takich jak bluszcz) i krzewów (takich jak Euonymus fortunei 'Emerald 'n’ Gold’), które zapewnią ptakom schronienie i miejsca do gniazdowania.