Wertykulacja trawnika po zimie

wertykulacja trawnika po zimie

Dbanie o trawniki przed i za domem wymaga sporej wiedzy. Chociaż omówiliśmy dogłębnie wiele tematów związanych z pielęgnacją trawników, nie napisaliśmy jeszcze zbyt wiele na temat tego, kiedy należy wertykulować trawnik.

A biorąc pod uwagę, że jest to skomplikowana procedura, tym bardziej, gdy ma na nią wpływ pogoda, najlepiej, aby przeprowadził ją profesjonalny ogrodnik. Dlatego też zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie przedstawić nasz wkład w ten temat. W końcu robimy to codziennie, każdego dnia.

Dlaczego należy wertykulować trawnik?

Wertykulację należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, aby usunąć wszelkie substancje organiczne, takie jak strzecha i mech, które powstały wokół podstawy trawnika. Pomaga ona również uporządkować rozrośnięte odrosty boczne.

Dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie wiedzą, strzecha to górna warstwa trawnika, składająca się z rozkładających się liści i innych materiałów roślinnych. Jeśli nie jest pielęgnowana w odpowiednim czasie, strzecha wysycha, zagęszcza się i tworzy barierę, przez którą wilgoć i składniki odżywcze mają utrudniony dostęp. Prowadzi to do duszenia się korzeni traw.

Dlatego w celu usunięcia tak grubej warstwy strzechy należy przeprowadzić wertykulację.

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik?

Wertykulacja raz lub dwa razy w roku zależy od stanu darni i pożądanego rezultatu. W zależności od wielkości powierzchni można zdecydować, czy wertykulacja ma być przeprowadzona przy użyciu narzędzi ręcznych, czy też najlepiej użyć profesjonalnej maszyny. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów można wspomóc ten proces, odżywiając trawnik, aby mógł się lepiej rozwijać. W sezonie wegetacyjnym trawa może powrócić do jeszcze lepszego stanu niż wcześniej. Idealny czas na wertykulację ma określone warunki pogodowe, na które należy zwracać uwagę – nie za zimno, nie za gorąco, ani nie za sucho. Należy odpowiednio zaplanować czas zabiegu, ponieważ wertykulacja spowoduje, że gleba będzie odsłonięta i podatna na rozwój chwastów i innych niepożądanych nasion.

Wertykulacja po zimie

Lekką wertykulację lub usuwanie strzechy można przeprowadzić wiosną, około kwietnia, kiedy robi się cieplej. Wiosną tempo wzrostu i regeneracji trawnika oraz wszystkich roślin jest najwyższe. Jeśli przegapisz swoją szansę w kwietniu, inną dobrą okazją do lekkiej wertykulacji będzie wczesna jesień – koniec sierpnia, początek września. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z tym dłużej, ponieważ chcemy to zrobić przed zbyt dużym spadkiem temperatur.

Jeśli część trawnika jest stale zacieniona, to prawdopodobnie przerzedzają się one w okresie zimowym. Zwykle zagęszczają się one na wiosnę i pozostają silne przez całe lato, a wertykulacja jesienią nie jest zalecana! Jeśli jest to cień od korony drzewa, najlepiej grabić go wiosną – od końca marca do końca kwietnia. W tym czasie korony drzew są najcieńsze i przepuszczają maksymalną ilość światła słonecznego. Zapewnia to dobry wzrost i najlepsze warunki do rozpoczęcia wzrostu nowych nasion trawy.

Silna wertykulacja jesienią

Jeśli Twój trawnik wymknął się spod kontroli i potrzebujesz usunąć strzechę, jesień to najlepsza okazja, aby go ożywić.

Wertykulacja lub bardzo intensywne grabienie często pozostawia wiele odsłoniętych płatów gleby. Może to być idealne podłoże dla świeżych nasion trawy, ale jednocześnie stwarza możliwość inwazji chwastów. Zabieg ten należy wykonać pod koniec sierpnia lub na początku września. W ten sposób unikniesz wszystkich letnich chwastów i zmniejszysz szanse, że zaczną rosnąć jakiekolwiek nasiona, poza nasionami trawy.