Zegar zagłady

Zegar zagłady

Zegar zagłady tyka już dokładnie od 75 lat. Ale nie jest to zwykły zegar. Próbuje on zmierzyć, jak blisko ludzkość jest zniszczenia świata. W czwartek zegar został ustawiony na 100 sekund do północy, czyli tak samo jak od 2020 roku. Według Bulletin of Atomic Scientists, który stworzył zegar w 1947 roku, nie jest on przeznaczony do definitywnego pomiaru zagrożeń egzystencjalnych, ale raczej do wywołania dyskusji na trudne tematy naukowe, takie jak zmiany klimatu.

„Sto sekund do północy odzwierciedla ocenę Rady, że tkwimy w niebezpiecznym momencie – takim, który nie przynosi ani stabilności, ani bezpieczeństwa. Pozytywne zmiany w 2021 roku nie zdołały przeciwdziałać negatywnym, długoterminowym trendom”, powiedziała Sharon Squassoni, współprzewodnicząca Rady Nauki i Bezpieczeństwa Biuletynu, która ustala zegar. Squasson jest również profesorem w Instytucie Międzynarodowej Polityki Nauki i Technologii na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona.

Czym jest Zegar Dnia Sądu Ostatecznego?

The Bulletin of Atomic Scientists był grupą naukowców zajmujących się atomem, którzy pracowali nad Projektem Manhattan, kryptonimem dla rozwoju bomby atomowej podczas II Wojny Światowej.

Pierwotnie został on stworzony do pomiaru zagrożeń nuklearnych, ale w 2007 roku Bulletin podjął decyzję o włączeniu do swoich obliczeń zmian klimatycznych.
Przez ostatnie trzy czwarte wieku czas zegara zmieniał się w zależności od tego, jak blisko, zdaniem naukowców, znajduje się rasa ludzka od całkowitego zniszczenia. W niektórych latach czas się zmienia, a w innych nie.
Zegar zagłady jest ustawiany co roku przez ekspertów z Rady Nauki i Bezpieczeństwa Biuletynu w porozumieniu z Radą Sponsorów, w skład której wchodzi 11 laureatów Nagrody Nobla.

Chociaż zegar był skutecznym sygnałem ostrzegawczym, jeśli chodzi o przypominanie ludziom o kaskadowych kryzysach, z którymi boryka się nasza planeta, niektórzy kwestionują przydatność 75-letniego zegara.
„To niedoskonała metafora” – powiedział w rozmowie z CNN Michael E. Mann, klimatolog z Pennsylvania State University, podkreślając, że ramy zegara łączą różne rodzaje ryzyka, które mają różne cechy i występują w różnych skalach czasowych. Mimo to, dodaje, że „pozostaje to ważnym narzędziem retorycznym, które przypomina nam, rok po roku, o niepewności naszej obecnej egzystencji na tej planecie.”

Fizyk teoretyczny i były członek Rady Sponsorów Biuletynu Lawrence Krauss powiedział, że może być trudno traktować wyniki zegara poważnie, ponieważ w ciągu ostatnich kilku dekad tykał on niebezpiecznie blisko końca cywilizacji. Każdego roku, powiedział, jak zegar zbliża się do północy, naukowcy będą musieli ocenić, jak wiele dostępnych „nieruchomości” jest w lewo przed podjęciem decyzji, jak bardzo dalej przenieść zegar.
„Teraz zegar tyka w sekundach; kiedyś były to minuty” – powiedział Krauss w rozmowie z CNN. „To oczywiście nie jest kwantyfikowalna ocena naukowa, bardziej jakościowa. To, co zawsze było ważne, to ruch zegara, a nie jego wartość bezwzględna.”

Każdy model ma ograniczenia, powiedziała Eryn MacDonald, analityk z Union of Concerned Scientists’ Global Security Program, dodając, że Biuletyn co roku podejmował przemyślane decyzje, jak zwrócić uwagę ludzi na egzystencjalne zagrożenia i wymagane działania.
„Chociaż chciałabym, żebyśmy mogli wrócić do mówienia o minutach do północy zamiast sekund, to niestety nie odzwierciedla to już rzeczywistości” – powiedziała CNN.

Co się stanie, jeśli zegar wybije północ?

Zegar nigdy nie osiągnął północy, a Rachel Bronson, prezes i dyrektor generalny Bulletin, ma nadzieję, że nigdy nie będzie.
„Kiedy zegar wybije północ, oznacza to, że doszło do jakiejś wymiany nuklearnej lub katastrofalnej zmiany klimatu, która zniszczyła ludzkość” – powiedziała. „Więc nigdy tak naprawdę nie chcemy tam dotrzeć i nie będziemy wiedzieć, kiedy to zrobimy”.

Jak dokładny jest zegar?

Czas zegara nie jest przeznaczony do mierzenia zagrożeń, ale raczej do wywołania dyskusji i zachęcenia społeczeństwa do zaangażowania się w tematy naukowe, takie jak zmiany klimatu i rozbrojenie jądrowe.
Jeśli zegar jest w stanie to zrobić, Bronson uważa to za sukces.
Kiedy na zegarze pojawia się nowy czas, ludzie słuchają – powiedziała. Podczas rozmów klimatycznych COP26 w Glasgow premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powołał się na Zegar Zagłady, mówiąc o kryzysie klimatycznym, przed którym stoi świat – zauważyła Bronson.

Bronson powiedziała, że ma nadzieję, iż ludzie będą dyskutować o tym, czy zgadzają się z ich decyzją i prowadzić owocne rozmowy o tym, jakie są siły napędowe zmian.
Wciąż możliwe jest cofnięcie zegara dzięki odważnym, konkretnym działaniom. W rzeczywistości wskazówka przesunęła się najdalej od północy, bo aż o 17 minut przed północą w 1991 roku, kiedy administracja prezydenta George’a H.W. Busha podpisała ze Związkiem Radzieckim Traktat o redukcji zbrojeń strategicznych. W 2016 roku zegar był na trzy minuty przed północą w wyniku porozumienia nuklearnego z Iranem i paryskiego porozumienia klimatycznego.

Co może zrobić jednostka, aby cofnąć czas na zegarze?

Nie lekceważ mocy mówienia o tych ważnych kwestiach z rówieśnikami, powiedział Bronson.
„Możesz tego nie odczuwać, bo nic nie robisz, ale wiemy, że zaangażowanie społeczne skłania przywódców do działania” – powiedziała.
Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i sprawdź, czy możesz wprowadzić drobne zmiany w swoim życiu, np. jak często chodzisz pieszo, a jak jeździsz samochodem, czy jak ogrzewany jest Twój dom” – wyjaśnia Bronson.