Zwierzęta zimą

Zwierzęta zimą

Pogoda robi się coraz chłodniejsza, dni coraz krótsze, a liście zmieniają kolor i spadają z drzew. Wkrótce nadejdzie zima. Śnieg pokrywa ziemię.

Ludzie mieszkają w ciepłych domach, a na zewnątrz noszą ciężkie płaszcze. Nasze jedzenie pochodzi ze sklepu spożywczego. Ale co ze zwierzętami?

Migracja

Zwierzęta robią wiele różnych, niesamowitych rzeczy, aby przetrwać zimę. Niektóre z nich „migrują”. Oznacza to, że podróżują do innych miejsc, gdzie pogoda jest cieplejsza lub mogą znaleźć pożywienie.

Wiele ptaków migruje jesienią. Ponieważ podróż może być niebezpieczna, niektóre podróżują w dużych stadach. Na przykład gęsi lecą w hałaśliwych grupach w kształcie litery „V”. Inne rodzaje ptaków latają samotnie.

Skąd wiedzą, kiedy nadszedł czas, by wyruszyć na zimę? Naukowcy wciąż to badają. Wielu z nich postrzega migrację jako część rocznego cyklu zmian, przez które przechodzi ptak. Cykl ten jest kontrolowany przez zmiany w ilości światła dziennego i pogody.

Ptaki zimą

Ptaki mogą latać na bardzo duże odległości. Na przykład rybitwa popielata gniazduje latem w pobliżu bieguna północnego. Jesienią leci na południe aż do Antarktydy. Każdej wiosny wraca ponownie na północ.

Ptaki zimą

Większość ptaków wędrujących pokonuje krótsze dystanse. Jak jednak trafiają one co roku w to samo miejsce? Ptaki wydają się nawigować tak, jak kiedyś żeglarze, wykorzystując słońce, księżyc i gwiazdy do wyznaczania kierunku. Wydaje się również, że mają kompas w mózgu, który wykorzystuje pole magnetyczne Ziemi.

Inne zwierzęta też migrują. Jest kilka ssaków, jak niektóre nietoperze, karibu i łosie, a także wieloryby, które podróżują w poszukiwaniu pożywienia każdej zimy.

Niektóre owady również migrują. Niektóre motyle i ćmy latają na bardzo duże odległości. Na przykład motyle Monarchy spędzają lato w Kanadzie i północnych Stanach Zjednoczonych. Na zimę migrują aż do Meksyku. Większość owadów migrujących iść znacznie krótsze odległości. Wiele z nich, jak termity i japońskie chrząszcze, przemieszcza się w dół do gleby.

Dżdżownice również poruszają się w dół, niektóre aż do sześciu stóp pod powierzchnią.

Adaptacja zwierząt

Niektóre zwierzęta pozostają i są aktywne zimą. Muszą one przystosować się do zmieniającej się pogody. Wiele z nich wprowadza zmiany w swoim zachowaniu lub ciele. Aby utrzymać ciepło, zwierzęta mogą jesienią wyhodować nowe, grubsze futro. U łasic i królików śnieżnych nowe futro jest białe, co pomaga im ukryć się w śniegu.

Zimą trudno jest znaleźć pożywienie. Niektóre zwierzęta, jak wiewiórki, myszy i bobry, zbierają jesienią dodatkowe pożywienie i przechowują je, by zjeść je później. Niektóre, jak króliki i jelenie, spędzają zimę szukając mchu, gałązek, kory i liści do jedzenia.

Inne zwierzęta jedzą różne rodzaje pożywienia wraz ze zmianą pór roku. Lis czerwony zjada owoce i owady wiosną, latem i jesienią. Zimą nie może znaleźć tych rzeczy, więc zamiast tego zjada małe gryzonie.

Zwierzęta mogą znaleźć zimowe schronienie w dziuplach drzew lub kłód, pod skałami lub liśćmi, lub pod ziemią. Niektóre myszy budują nawet tunele przez śnieg. Aby utrzymać ciepło, zwierzęta takie jak wiewiórki i myszy mogą skulić się blisko siebie.

Niektóre pająki i owady mogą pozostać aktywne, jeśli żyją na terenach wolnych od mrozu i mogą znaleźć pożywienie. Istnieje kilka owadów, takich jak zimowa mucha kamienna, mucha żurawia i pchły śnieżne, które są zwykle aktywne w zimie. Również niektóre ryby pozostają aktywne w zimnej wodzie podczas zimy.

Hibernacja

Niektóre zwierzęta hibernują przez część lub całą zimę. Jest to specjalny, bardzo głęboki sen. Temperatura ciała zwierzęcia spada, a bicie serca i oddychanie zwalniają. Zużywa bardzo mało energii.

Jesienią zwierzęta te przygotowują się do zimy, jedząc dodatkowe pożywienie i magazynując je w postaci tkanki tłuszczowej. Wykorzystują ten tłuszcz jako źródło energii podczas hibernacji. Niektóre z nich przechowują również pokarm, taki jak orzechy lub żołędzie, aby zjeść je później w zimie. Hibernują niedźwiedzie, skunksy, wiewiórki i niektóre nietoperze.

Inne sposoby na przetrwanie

Zwierzęta zimnokrwiste, takie jak ryby, żaby, węże i żółwie nie mają sposobu na utrzymanie ciepła podczas zimy. Węże i wiele innych gadów znajduje schronienie w norach i spędza zimę w stanie nieaktywnym lub uśpionym. Jest to podobne do hibernacji.

Woda stanowi dobre schronienie dla wielu zwierząt. Kiedy robi się zimno, przenoszą się one na dno jezior i stawów. Tam żaby, żółwie i wiele ryb chowa się pod kamieniami, kłodami lub opadłymi liśćmi. Mogą nawet zakopać się w błocie. Stają się wtedy uśpione. Zimna woda zawiera więcej tlenu niż ciepła, a żaby i żółwie mogą oddychać, wchłaniając go przez skórę.

Owady szukają zimowego schronienia w dziurach w ziemi, pod korą drzew, głęboko w butwiejących kłodach lub w każdej małej szczelinie, którą mogą znaleźć.

Jednym z najciekawszych miejsc, w których zimują owady jest galaretka. Galaretka to opuchlizna na roślinie. Powodują ją pewne owady, grzyby lub bakterie. Wytwarzają one substancję chemiczną, która wpływa na wzrost rośliny na małym obszarze, tworząc guzek. Galaretka staje się domem i źródłem pożywienia jej twórcy.

Każdy rodzaj owada ma swój własny cykl życia, czyli sposób, w jaki rośnie i zmienia się. Różne owady spędzają zimę na różnych etapach swojego życia.

Wiele owadów spędza zimę w stanie uśpienia, lub w „diapauzie”. Diapauza jest jak hibernacja. Jest to czas, kiedy wzrost i rozwój zatrzymuje się. Bicie serca owada, oddychanie i temperatura spadają.

Niektóre owady spędzają zimę jako robakowate larwy. Inne spędzają zimę jako poczwarki. (Jest to czas, kiedy owady zmieniają się z jednej formy w drugą) Inne owady umierają po złożeniu jaj jesienią. Jaja wykluwają się z nowych owadów na wiosnę i wszystko zaczyna się od nowa.